Docházka zastupitelů

Zastupitelstvo města Pardubic je podle zákona tím nejvyšším orgánem, který přijímá rozhodnutí hlasováním zastupitelů.

Body, o kterých se hlasuje, jsou tak nějak tajné, respektive se k nim obyčejný člověk bez známostí na vyšších místech dopředu nedostane.

Naše město má zbytečně moc zastupitelů. Je jich 39. Přičemž jejich docházka je někdy, jak na základní škole v první třídě v době neštovic. Většinou jich přijde něco pod 30. Naším cílem je snížit jejich počet na zákonnou hranici 25. Celé se to zpřehlední a bude to méně anonymní. Navíc ušetříme 250 000,- ročně.  Ale tomu se věnujeme v jiném článku.

Absence některých je až zarážející. Málokoho z nich bych chtěl obvinit, že jsou líní, ale jde o to, že mají jiné úvazky a tak na zastupitelstvo nechodí, protože to prostě nejde stihnout.

Když vezmu třeba pana Skalického, který byl zvolen za SPP a volební období dosluhuje v barvách TOP09, tak ten je primář nemocničního oddělení, poslanec PČR, je členem řady institucí, výborů a podvýborů a pak je také zastupitel našeho města.

Problém je v tom, že to všechno nestíhá. Není to v silách jednoho člověka. A pak je jeho docházka mizivá. Ale proč tedy znova kandiduje, když to nestíhá?

Zastupitelé mají možnost hlasovat pro, proti, zdržet se nebo se ze zasedání omluvit. A pak je další možnost, že vůbec nehlasují. To znamená, že jsou třeba v bufetu nebo se jim nechce ten čudlík mačkat, anebo na zasedání nepřijdou a ani se neomluví. Absence se jim pak nepočítá a vypadá to, že na zasedání chodí. Absence na hlasováních například u pana Novohradského je vyšší než 70%! On má úvazků tolik, že to nestíhá.

V této situaci by člověk pochopil, když by dál nekandidoval, ale ČSSD ho dokonce za jeho „docházku“ odměnila a je na druhém místě kandidátky. Když byste ho chtěli nezvolit, tak je to téměř nemožné. To byste museli ČSSD nevolit, pak by to možná šlo. Volební systém v komunálních volbách je totiž velice nepřátelský na změnu pořadí.

Ještě dodávám, že když by naši zastupitelé nepřišli vůbec, tak to na jejich odměny nemá vliv. Dostávají stejně.

Když jsem chtěl od města statistiku hlasování, tak mi ji město odmítlo dát.

Tuto tabulku se mi podařilo získat od MF Dnes. Zachycuje poslední zasedání zastupitelstva v květnu. Po červnovém se to u mnohých ještě zhoršilo.

Zde je tabulka s počtem nehlasování. Pokud chcete zjistit procentuální neúčast na hlasování tak vydělte počet nehlasování/celkovým počtem hlasování a vynásobte stem.

Mým cílem je, aby na zastupitele bylo více vidět. Na jejich docházku a hlasování. Proto chci, abyste každý z Vás, co máte e-mail, dostávali v případě zájmu před zastupitelstvem jednotlivé body, abyste věděli, o čem se hlasuje a po hlasování dostali seznam absencí a výsledků hlasování.

Zastupitelé se tak stanou více známí a budete vůbec vědět, co dělají. A hlavně každý kdo má o město zájem, bude vědět, o čem se hlasovalo a s jakým výsledkem.

 

 

 

Leave a Reply