Raději draze, než levně

rect2996

To, co naši předci stavěli s výdrží mnoha desítek let, tak naši současníci staví s výdrží jednotek let.
Všimněte si, že pokud se na sídlištích rekonstruuje chodník, tak to trvá až překvapivě dlouho, je to drahé a pořádají se doslova manévry v přesunu materiálu.

Na sídlištích jsou od dob komunismu použity velice tlusté betonové podklady. Počítalo se se vším nebo se s materiálem nešetřilo, ale co je důležité, takto upravený chodník snesl i nájezd nákladních vozidel, které se zde někdy musí pohybovat.

Na tomto masivním a kvalitním betonovém podkladu byla tenká vrstva litého šedivého asfaltu. Tento dvousložkový systém funguje výtečně. Časem někde popraská, ale stále je možné ho používat.

Vedení našich obvodů a města, ale používá dost zvláštní způsob rekonstrukce. To nejkvalitnější pracně pomocí hydraulických sekacích nástrojů vymlátí. Místo betonu se pak naveze kamení, potom štěrk a do toho se usazuje betonová zámková dlažba, která se po pár zimách začne hroutit, vyjíždět a drolit.

Náš NÁVRH?
Seškrábnout vrstvu asfaltu, opravit povrchové narušení podkladní betonové vrstvy a navrch použít speciální povrch s gumovým granulátem. Je to podobná hmota jako se používá na běžecký atletický ovál. Také se tomu říká chodník v prášku.

Výhody:
Levnější
Rychlejší
Množství barevných variant
Méně náročné na vybavení, stačí tři živnostníci a udělají to bez těžké techniky
Bezpečnější (neklouže se tolik a při pádu tlumí dopad a minimalizuje odřeniny)
Nenamrzá.

Nevýhody:
Je to levnější
Méně náročné na vybavení

Víte, co je pro někoho výhoda, tak pro jiného je nevýhoda.

Filip Sedlák

Leave a Reply