Břízy na promenádě, je to vážně taková katastrofa? Není!

Jistě jste zaznamenali, že při návštěvě ministryně pro místní rozvoj Karly Šlechtové se rozvířilo jedno téma.

Jak vidíte na fotce, tak promenáda, kterou se budou nové Tyršovy sady pyšnit, je na svém severním konci předělena řadou stromů. Ochránci stromů by jen neradi povolili pokácení zdravých bříz jen kvůli tomu, že neseděly do koncepce architektovi.

_DSC6733_DSC6732

Je to u nás raritní. V České republice se takové stavby zatím nevidí. Ono v tom je totiž kouzlo nechtěného. Tímto umístěním stromů uprostřed cesty dáváme najevo, že příroda je pro nás partner. Že nám není na obtíž, ale že si jí vážíme a chceme jí začlenit s našimi stavbami v jeden celek.

I když tato situace nebyla plánována o to více si jí vážím a toto organické spojení přírody a lidských staveb se mi velice líbí. Věřte, že nejsem sám.

Proto vnímám vyjádření primátora jako vyloženě hloupé. Mluvit v souvislosti s tímto o ochraně města je nepochopení výše uvedeného. Ono totiž na této drahé promenádě nebudou jezdit autobusy, i když by se jich vešlo několik vedle sebe, ale budou zde chodit pěší, případně cyklisté. Mezi stromy jsou mezery asi tři metry, vejdete se. Vše bude bohatě nasvíceno, do stromu tedy nevrazíte.

Teď bychom z toho měli udělat svou přednost a ne se snažit v tom vidět chybu a na někoho jí hodit.

Závěrem vzpomenu na jednu ze slavných staveb Jana Kaplického(odkaz níže). Šlo o můstek, který nevedl ke vchodovým dveřím přímo, ale aby se zabránilo pokácení stromu, tak šel obloukem. Tato stavba se stala jakýmsi milníkem, který dokladoval, že architektura a příroda spolu mohou souznít.

Má rada je tedy taková, že vedení města musí otočit své uvažování a vidět v tomto naši devizu. Vidím městské propagační materiály, které budou tuto anomálii stavět do popředí, protože turisté nejezdí na návštěvu, aby viděli po sté to samé v bleděmodrém, ale hledají nevšednosti.

https://www.pinterest.com/pin/413557178254937025/

https://www.pinterest.com/pin/413557178254937028/

Jedno úskalí, zde ale je. Bříza není dlouhověká a výkopové práce, které poškodili kořenový systém mohou mít za následek, brzký odchod stromů. Současná vedra tomuto nepřidají a pokácení takového stromu bude s ohledem na záruční podmínky dosti komplikované.

S pozdravem

Mgr. Filip Sedlák, zastupitel za Naše Pardubice na MO Pardubice I