Souhlasíme s tím, že není normální, abychom v našem státě platili za energie 10Kč, když je vyrobíme u nás za 1Kč. Bohužel to musí řešit stát. My se jen můžeme přizpůsobit. A jednou možností je právě využití energie slunce.
Na plochu města dopadne za slunného letního dne 88,66 TW (88 660 GW) energie.
Pomocí fotovoltaických panelů bychom z celé plochy města získali za jednu hodinu plného svitu slunce 22 000 GWh. Temelín má výkon 2,2 GWh. Bohužel energie ze slunce není využitelná na 100%. Současné panely dosahují asi 20-25% přeměny zářivé energie ze slunce na elektřinu.
Dnešní doba ukazuje, jak je důležitá energetická soběstačnost. Proto, pokud dostaneme důvěru ve volbách, tak jako hlavní investici budeme prosazovat využití sluneční energie na místech jako parkoviště, ploché střechy v majetku města, školy, sklady, atd.
Read more: Jak získat energii pro město?Jelikož se město vyjadřuje i jako účastník řízení při žádostech o územní rozhodnutí. Proto má právo se vyjádřit u nových velkých staveb jako jsou haly, obchodní centra, bytové domy a další v tom smyslu, že požaduje využití zelených střech v kombinaci se solárními panely. Jak uvádí náš odborník Karel Sodomka, tak hybridní systémy zvyšují energetický výnos o 5-6%.
Máme odborníky, kteří tomuto tématu rozumí. Ing. Martin Vraný je projektant, který se věnuje průmyslovým a hospodářským stavbám a procesu jejich povolování a Ing. Karel Sodomka je stavař, který zelené střechy a to i v kombinaci s solárními panely staví.
Dle informací inženýra Vraného je návratnost fotovoltaických panelů okolo 5-10 let. Když vezmeme v potaz zvýšení ceny energií, tak možná ještě méně. Vše se špatně počítá díky turbulentní situaci.
Na začátku tedy bude investice něco stát, ale následně městu vydělá. Je nám jasné, že nesvítí pořád a že výkon nebude dosahovat špičkové úrovně stále, ale využít plochy, které jen rozpaluje slunce bez užitku vidíme jako mrhání cennou energií.
Schválně se podívejte kolik ploch je ve městě nevyužitých. Průměrně by plocha jednoho paneláku 400m2 mohla dodat výkon 80kW. Což by v jeden okamžik mohlo napájet 80 rychlovarných konvic nebo vysavačů. Nebo třeba 800 průměrných televizí.
Energie, která se vyrobí skrze panely může být využita pro provoz úřadů, trolejbusů, svícení v městských budovách, kterých jsou desítky po celém městě. Město tím ušetří, i když na začátku to bude velká investice.