Odbahňování Matičního jezera? Kdepak, jen přesun bahna v rámci rybníka

Již je to několik let, co jsem se začal zajímat o revitalizaci Matičního jezera. Je to rybník mého dětství okolo kterého přes 30 let chodím. Když jsem slyšel, že už je hotov projekt, měl jsem radost, že to zde začne konečně vypadat a fungovat lépe. Udělal jsem to, co 39 zastupitelů našeho města neudělalo. Projekt jsem si vyžádal a přečetl, načež jsem se zhrozil. Nepřesnosti na kterých se zakládá a výsledná cena mi ukázaly, že je něco špatně. Pro jednoduchost v bodech.

1. Projekt je založen na tvrzení, že rybník nelze vypustit. Ovšem já sám patřím k lidem, kteří po jeho dně před asi 20 lety chodili. I letos v létě se hladina jezera asi o 20 cm snížila vlivem sucha, takže tvrzení, že je jezero zásobováno průsaky z Chrudimky nebude pravdivé. 

2. Cena projektu

Když porovnáme cenu tzv. odbahnění Maťáku(20,17mil.) a cenu odbahnění celého komplexu slepých ramen v Polabinách(18,8 mil.), viz články níže, tak každého musí udivit výrazný nepoměr v ceně obou projektů. Nutné je si uvědomit, že v Polabinách se navíc i všechno bahno odváželo a budovalo se několik souvisejících objektů. Zde se neodveze nic, přesto je však cena mnohem vyšší v poměru k přesouvanému bahnu.   

Odbahňování Polabinských slepých ramen

3. Množství bahna a přesun bahna

Když si člověk přečte tiskovou zprávu magistrátu, tak zjistí, že z množství 14 000 m3 sedimentu se bude přesouvat jen asi 40% a to pouze v rámci samotné vodní plochy. Část bahna se uloží do vaků a ponechá na břehu. Působí to na mě, jako když zametáme problémy pod koberec a nadělíme je tak dalším generacím, za situace, kdy je můžeme sami vyřešit. Další část bahna nepochopitelně zůstane na místě, aniž by se s ní něco stalo. A co je nejhorší, tak další část bahna bude přečerpána do zadní části, která se eufemisticky nazývá litorální pásmo. Zde se hladina vodního sloupce ještě sníží o dalších asi 50cm. Takže ještě urychlíme zazemnění této části jezera. Je to lenost nebo záměr? Lituji své známé, kteří přímo za Maťákem bydlí. Budou vyhnívací stoku se vším, co k tomu náleží. 

4. Kácení stromů
Uvádí se, že se žádné stromy kácet nebudou. Zákon ovšem definuje, že strom je pouze to, co má ve výšce 130 cm nad zemí obvod větší než 80 cm. Při bližším pohledu tedy budou vykáceny téměř všechny mladé a perspektivní stromy. Vegetace zmizí například z části podél stezky od lávky po ulici Bulharskou. Takže lze říci, že nové vedení města zahájí svoje funkční období zase pořádným masakrem stromů jak je již zvykem, ač se všichni politici před volbami předháněli ve svých vyjádřeních jak je pro ně ochrana životního prostředí důležitá.   

5. Budoucí problémy

Část bahna má být uložena do vaků z umělých vláken, které mají mít dlouhou životnost. Nebudu hovořit o tom, že plasty v přírodě škodí, proto se civilizované státy snaží je omezovat.Problém je, že držet na místě je bude palisáda ze dřevěných kůlů, které však neomezenou životnost nemají a co je horší, budou výrazně namáhány tlakem. Obří vaky budou totiž uloženy ve svahu. A až dřevo zčásti shnije, tak hrozí, že se provalí zpět do jezera.   

6. Absence pyrotechnického průzkumu

Jak jistě víte, tak Pardubice byly na konci druhé světové války hojně bombardovány. A zároveň se posádky německého vojska často zbavovaly munice odhozením do řek, či rybníků. Když se odbahňovala slepá ramena v Polabinách, tak se právě z těchto důvodů pyrotechnický výzkum prováděl. Zde nečekaně zcela chybí, což považuji za hazardování s životy obyvatel a jejich dětí, vždyť hned vedle je školka.  
Projekt se snaží být šetrný k žábám, nicméně na lidi bydlící v okolí a návštěvníky tohoto vzácného prostoru se nemyslí a tak se jim za jejich zahradami udělá hnijící stoka.Jezero by mělo být odbahněno kompletně, tak jako podkova v Nemošicích, což je také slepé rameno Chrudimky a také to získalo posvěcení úřadů a dotační prostředky. Schválený projekt není jediný možný, ale byl z nějakého důvodu vybrán a veřejnosti jako jediný možný prezentován. Podlimitní stromy by měli být vybrány podle jejich kvalit a ponechány ty nejsilnější. Místo, aby se lidem umožnil snadný přístup k vodě, vytvořila se mola a jezero se kompletně odbahnilo a mohlo to zde ožít lidskou rekreační činností, tak se vymýšlí Potěmkinovy vesnice a problém se přesouvá na další generace.

Zde podkova v Nemošicích: https://mapy.cz/zakladni?vlastni-body&x=15.7989706&y=50.0161660&z=17&ut=Nový bod&uc=9jxsOxXbfj&ud=15°48’10.798″E 50°1’1.064″N

Články a odbahnění ramen v Polabinách. https://pardubice.rozhlas.cz/pardubicti-vodohospodari-odbahnuji-slepe-rameno-labe-pomaha-jim-obojzivelny-saci-6035555
https://www.nase-voda.cz/delnici-pracuji-na-zprutocneni-slepeho-ramene-labe-pardubicich/
Celý projekt je ke stažení na konci článku zde: http://www.nasepardubice.cz/odbahneni-mataku-a-cicaku/

Omlouvám se za případné gramatické chyby v tomto článku. Budu velice rád, pokud budete mít snahu se tomuto tématu věnovat a pokud máte nejasnost,tak mě neváhejte kontaktovat. Mým cílem je zastavení tohoto a zahájení smysluplného projektu.


S pozdravem a přáním hezkého dne Mgr. Filip Sedlák, zastupitel MO Pardubice I, 605 910 794

Poznámka: ve žlutém obrázku jsou chybně uvedeny tuny místo m3, dále již známe vysoutěženou cenu, která je “jen” lehce přes 20 mil. nikoli 21.

Zde ke stažení projekt