Otevřený dopis zastupitelům města Pardubic ve věci ubytování ukrajinských uprchlíků

Vážení zastupitelé města Pardubic,

asi není třeba vysvětlovat události, ke kterým na Ukrajině došlo. Následky války na Ukrajině se dotknou a dotýkají i naší země. 
Jedním z dalších projevů, když bude válka dále pokračovat, budou i statisíce uprchlíků hledajících bezpečí. V předchozích dnech se mi povedlo najít soukromnici, která jednu maminku  s dítětem právě z Ukrajiny ubytovala.

Letecký pohled na bytový dům u nádraží

Ale to stačit nebude. Kapacity soukromého sektoru jsou ale omezené a město může výrazně přispět, protože nyní jsou bezpečným přístavem i Pardubice. Jednou z možností je zastavení demolice bytového domu u nádraží, kde je asi 38 provozuschopných bytů, což znamená, že bychom tam mohli ubytovat i 200 a více uprchlíků. Dům je připojen na horkovodní síť, na vodu a elektřinu a internet lze zařídit do několika dní. Je plně obyvatelný. Nábytek bude muset být doplněn, ale věřím, že se najde řada občanů, včetně mě, kteří rádi vypomůžou. 
Jistě uslyším, že to není možné, že to je již předaná stavba. Jako člověk, který na stavbách strávil kus života, ale vím, že dohodnout lze ledasco. Upřímně řečeno tváří v tvář humanitární katastrofě, které se snaží město dle svých vyjádření čelit různými sbírkami, bych demolici fungujícího domu za této situace bral jako vrchol pokrytectví. Samotný bytový dům má ustoupit průjezdu pro terminál autobusového nádraží. Nicméně vůbec ničemu nebude vadit, když jeho demolice bude zahájena jako poslední a ne jako první stavební činnost této akce. 95% stavby se totiž uskuteční mimo plochu bytového domu, tedy v oblasti za ním.

Ilustrační umístění budoucí stavby Terminálu B

Lepší než demonstrovat proti válce, je snažit se pomoci. A tento nápad může pomoci a nebude to ani moc stát. Rád bych tedy vyzval zastupitele města Pardubic, aby tento nápad probrali se svými náměstky(kteří jsou příjemci tohoto mailu) a snažili se zajistit kroky nutné k tomu, aby se dům na pár měsíců stal přechodným útočištěm pro lidi, kterým zůstal často jen jejich život, pro lidi, jejichž stát čelí v novodobé evropské historii bezprecedentnímu projevu agrese ze strany Ruska.
Zde poloha domu. 

Foto v příloze
Děkuji

S pozdravem a nabídkou spolupráce na výše zmíněném Mgr. Filip Sedlák, zastupitel MO Pardubice I