Starosta Menšík jede dál, černému billboardu navzdory

Jak jsem psal, tak řada událostí, které starosta Menšík způsobil, vedli k tomu, že jsem se rozhodl podat žádost o mimořádné zasedání ZMO Pardubice I.

Bylo mi jasné, že odvolání, i když ho navrhnu, tak neprojde, přece jen je pozice ANO moc silná a mnohé si zavázalo.

Když jsem získal dost podpisů na svolání ZMO, tak jsem ještě mluvil se starostou, který byl pověřen radou, aby zaslal zastupitelům dopis, k tomu černému plakátu. Jednoduše řečeno se mi starosta snažil říci, že je vlastně to svolání zástupka zbytečné, že to nebude třeba. No, nepochodil. Takže včera zastupitelstvo proběhlo. Již minulý týden se začali rozehrávat zákulisní hry, kdy část zastupitelů chtěla jeho odvolání a část ne. Jednou bylo deset pro odvolání, pak jen devět, pak zase někdo už nevěděl a pak zase osm.

Na základě spikleneckých debat to vyšlo, že by se mohlo osm hlasů nespokojenců dát dohromady. Celé pondělí jsem byl připravený, že to hlasování o odvolání spustím, byť jen z principu. Nutno říci, že na tuto věc bych se ostatním hodil, protože právě ti ostatní by si to se starostou nechtěli rozházet. JENŽE po mém příchodu na ZMO jsem byl křídlem odporu informován, že jistí lidé změnili názor a že se to už dohodlo jinak, tak ať to odvolání ani nezkouším, že „bysme byli za blbce, když to nevyjde.“ A ono by to nevyšlo. Takže jsem si pokládal po celé zbývající jednání otázku jestli to zkoušet jenom jako prázdné gesto čistě z přesvědčení.

Po přečtení zprávy jsem se začal hlavně ptát a dával jsem to do souvislosti s tím, že

K prvnímu bodu ZMO jsem si připravil zprávu s návrhem usnesení, které znělo: „Zastupitelstvo MO Pardubice I pokládá vysvětlení starosty za neuspokojivé.“

To jsem záměrně formuloval jako jakýsi indikátor. Podle toho, jak budou zastupitelé hlasovat, tak uvidím, jestli to má smysl se o odvolání pokoušet. Zastupitelé tento bod neschválili(6pro, 7 proti, 1 se zdržel). Tedy mi bylo jasné, že by pokus o odvolání skončil podobně a tedy bez úspěchu. Nepodával jsem ho tedy.

Je zajímavé sledovat ty spekulace, které se šíří o tom jak to bude dále. A proto je vyjmenuji.
Jaroslav Menšík je dobrý spojenec našeho známého Vítězslava Novohradského a ten ho z pozice starosty nechtěl nechat odvolat. A jelikož je to v podstatě on, který vládne městu je jasné, že pozice současného starosty je nebývale silná. Sice může Vasil jen tahat za nitky nitek, ale úchop má tradičně velice silný jako každý zkušený loutkovodič, takže by v současnosti odvolání JM neprošlo, i když je politicky nejvhodnější doba.

Využil jsem toto jednání k tomu, abych se starosty zeptal na věci, které s ním souvisí. Co se týká členství v KSČ, tak to nepopírá, říká, že do toho byl rodiči dotlačen, že mu to nepomohlo k lepšímu životu v tehdejší době. Na vojně mu to prý přitížilo. Jinak to je ale důvod, proč se dostal do Pardubic, kde se stal za komunismu hlavním architektem města. V STB nebyl a ani nespolupracoval. Jen byl jednou na výslechu, protože znal člověka, který byl diplomatem na Ekvádorské ambasádě. To, že, je v nějakých svazcích veden, prý zjistil v podstatě až teď. A účast v Lidových milicích popíral natolik razantně, že se bude soudit, pokud to o něm někdo použije. Prý byly LM v rukách dělnictva a ne inženýrů kam spadal. Proto zprávy o tom, že byl spatřen, jak je v listopadu 1989 připraven nastoupit do autobusu a potlačit protesty studentů považuje doslova za lživé. Tudíž zprávy, které vycházejí od lidí z pardubického disentu, nejsou nic, než slovo proti slovu a bez jednoznačného důkazu tyto zprávy nelze brát na zřetel.

Legendy říkají, že na dalším jednání ZMO se karty přerovnají a někdo ze současné koalice odejde, aby někdo jiný asi loajálnější a odhodlanější mohl držet prapor místo něj.
Ze zdrženlivosti Jiřího Komárka bych tušil, že možná to bude on, který se místo někoho jiného podívá do rady městského obvodu. Další odposlechnutou spekulací je, že Dušanu Salfickému, který přišel o zaměstnání v hokeji, se vládnoucí městská koalice bude snažit najít jiné zaměstnání a tak se stane starostou městského obvodu a kolega Menšík mu bude dělat místostarostu. :-O Pro mě to je nepřijatelné, protože si nemyslím, že člověk, který většinu času na zasedání ZMP hraje na tabletu nebo sleduje sportovní utkání by měl být starostou. Je sice pravdou, že dostal jako čtvrtý brankář na ZOH medaili za zahřívání střídačky, ale ani to podle mě nestačí na to, aby starostou byl. Zajdu ještě dál a řeknu to tak, že si myslím, že kdokoli jiný ze zbývajících zastupitelů by byl lepším starostou než pan Salfický. Nicméně podle toho, jak sleduji fungování obvodu, tak vím, že starostou může být i poškozená vosková figurína, takže nemám strach, že by to DS nezvládl. Jako místostarosta by za něj část věcí udělal JM a zbytek fungování úřadu dokáže perfektně zajistit tajemnice Gabriela Křížková(ANO 2011), pro kterou je funkce starosty spíše jen přítěží, protože to vše zvládne sama.