Zrušme městské obvody a ušetřeme 60 mil. Kč

pro člověka, co se komunální politikou zabývá již dlouhé roky, je humorné sledovat, jak se nápady recyklují. 

Čistě politici obvodů stojí občany za volební období přibližně 60 mil. Ano, přesně takové vyhazování peněz to je. Přitom, když si vezmeme sousední Hradec králové, tak mu stačí jen 37 zastupitelů 3 náměstci a primátor. Dodejme, že Hradec má větší geografické území a mírně větší počet obyvatel.

Již před osmi roky nezávislé komunální hnutí Naše Pardubice hlásalo nutnost omezení obvodů a pokračovali jsme i před čtyřmi roky. Důvodem je především výrazná přebujelost politických funkcí v Pardubicích. Ta čísla jsou hrůzná a nenajdete v republice město, které by na tom bylo tak špatně. 39 zastupitelů města a dalších 114 na obvodech. Primátor, 4 náměstci, 8 starostů, 46 členů rad, 8 místostarostů, dalších mnoho desítek lidí v komisích a výborech, to je politická armáda velikosti praporu. Občany to stojí opravdu desítky milionů ročně.

Neuvolnění starostové budou už opravdoví trafikanti. Pokládám si otázku, proč když tedy je veřejným tajemstvím, že se starostové, eufemisticky řečeno, nepředřou, tak proč ty obvody vůbec držet. Ono totiž udělat ze starostů neuvolněné loutky, které sice budou brát 30 tisíc hrubého, ale v úřadu nebudou, je jen někdy je ve výsledku horší než si přiznat jak to je doopravdy. 

Pokud opravdu chceme změnu k lepšímu, tak je zrušme rovnou a nechme jen detašovaná pracoviště pro kontakt s veřejností. Většina pracovníků řeší náplň vycházející ze zákona nebo práci pro samosprávu, proto 90% pracovníků přejde pod magistrát, ale výrazně ušetříme na politických funkcích. Navíc bude celý systém více flexibilní a efektivní.

V současné době se každý vymlouvá na každého.

Nakonec se ukazuje, že letošní půlroční absence starostky MO Pardubice I, Aleny Stehnové ukázala, že bez starostů se Pardubice nezboří a v podstatě to nikdo nepozná.

Pokud se uskupení Jakuba Rychteckého dostane do zastupitelstva města, tak budeme rádi spolupracovat na změně statutu města vedoucí ke zrušení obvodů, abychom dosáhli úspory a větší efektivity v řízení města, tedy pokud pan Rychtecký po zvolení bude mít stejný názor. 

Ušetřené peníze pak investujme do rozvoje našich dětí, jejich sportovních, uměleckých a intelektuálních aktivit.

Za Naše Pardubice – “Nechme město rozkvést” předseda Mgr. Filip Sedlák, 605 910 794